lokomotivy

lokomotivy

701.776-7, T466.0286, T478.3101, 720-058, T444-030, T334.0869 a T679.1600

Pancéřový vlak Hurban

Pancéřový vlak Hurban sloužil během slovenského národního povstání na konci 2. světové války. Dokončen byl 25. září 1944.
Odpoledne 4. října ho nasadili do bojů u Banské Bystrice, kam se chtěli dostat Němci přes Malý Sturec. Jeho úlohou bylo zastavit postup nepřátel, vytlačit je z obranného postavení a zničit velitelsko-pozorovací stanoviště - hájovnu - asi 800 metrů severozápadně od stanice Čremošné, a tak umožnit vlastním jednotkám obnovit původní obranné postavení.
Němce překvapil neočekávaný útok povstaleckých jednotek podporovaných účinnou palbou vlaku a dali se na ústup. Vlak byl v boji vážně poškozený, ale nepřítel se na tomto úseku už nepokusil o žádný útok až do ústupu povstalců do hor. Poškozený vlak byl přesunutý do Železničních dílen ve Zvolene, kde ho pracovníci a technici za dva dny opravili, ale také značně vylepšili. Po doplnění posádky ho 21. října přesunuli do oblasti Červená Skala a později na úsek B. Bystrica - Brezno, Heľpa, kde kryl ústup povstaleckých jednotek k B. Bystrici. Ješte 23. října zasáhl do bojů u Helpy. Nemci se blížili ze všech stran. Velitel pancéřového vlaku HURBAN dostal rozkaz, aby po znehodnocení zbraní a strojního zařízení vlak přesunul do tunelu v Harmanci. Tady se jeho posádka střetla s vlakem MASARYK, který stihl stejný osud. Bojová cesta obou vlaků tu končí. Jejich posádky vzaly osobní zbraně a výstroj a pokračovali v dalších bojích v horách po boku partyzánů.
(přepsáno ze slovenštiny, zdroj: http://rail.sk/arp/slovakia/rolstock/pvlak.htm )

pancerovy_vlak2.jpg
pancerovy_vlak1.jpg
3D modely
SketchUP:
Laminy....JPG
orient expres.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one